خانه / اخبار و مقالات / معرفی ارقام پسته

معرفی ارقام پسته

مهمترین ارقام تجار پسته ایران پسته اکبری، پسته کله قوچی، پسته احمدآقایی، پسته فندقی یا اوحدی  می باشد که در ذیل برای آشنایی بیشتر به طور مختصر به توضیح آن می پردازیم :

 1. رقم اکبری
  پسته اکبری یکی از ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که از نظر اقتصادی دارای بالاترین ارزش است. این رقم به نام عبداللهی نیز شهرت دارد و در روستای فخرآباد کشکوئیه رفسنجان شناسایی و انتخاب گردیده‌است. این رقم دارای میوه‌ای بادامی شکل، کشیده و درشت می‌باشد.
  پسته اکبری
 2.  رقم کله قوچی
   این رقم نیز یکی از ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که برای اولین بار توسط فردی به نام حاج علی شریفی در روستای دهنو رفسنجان شناسایی و انتخاب گردید و به همین دلیل به نام پسته حاج شریفی نیز معرف است. مناطق عمده گسترش آن استان کرمان می‌باشد و در سایر استان‌های کشور مانند خراسان جنوبی شهرستان قاین نیز به صورت پراکنده وجود دارد.
  پسته کله قوچی

 3.  رقم احمد آقایی
  پسته احمد آقایی ،برای اولین بار توسط فردی بنام احمد آقا فروتن در احمدیه نوق شناسایی و انتخاب گردید. گسترش این رقم در استان کرمان بیشتر در مناطق نوق رفسنجان و شهرستان سیرجان می‌باشد. در حال حاضر این رقم یکی از مهم‌ترین ارقام تجاری کشور است که علی‌رغم قدمت نه چندان طولانی آن، به‌طور چشمگیری در حال گسترش می‌باشد. میوه آن بادامی‌شکل ولی ظاهر آن همانند رقم کله قوچی می‌باشد. قرمزی رنگ مغز، سفیدی پوست استخوانی و درشتی میوه باعث گسترش این رقم از پسته  شده‌است.
  پسته احمدآقایی 
 4.  رقم فندقی (اوحدی)
  پسته اوحدی، یکی از متداول‌ترین ارقام تجاری پسته ایران می‌باشد که بین سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ در روستای فتح‌آباد رفسنجان توسط مهدی اوحدی شناسایی و انتخاب شد. رقم فندقی ، رقمی  بسیار معروف است و سازگار برای اکثر مناطق پسته‌کاری که در طول ۵۰ سال گذشته گسترش فراوانی پیدا کرده‌است. این رقم دارای میوه‌ها فندقی شکل و کروی می‌باشد.
  پسته فندقی
  جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط فروش و صادرات می توانید با ما در ارتباط باشید :
  ارتباط با ما

 

درباره‌ی gholami

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس فوری