زحمات زعفران کاران در جیب تجار سایر کشورها

استان خراسان جنوبی شهرت جهانی دارد و این استان پیشتاز و پرچم دار تولید بهترین زعفران در جهان است.

زعفران کاران قاینات


فصل پاییز یکی از فصل های پردرآمد برای منطقه خراسان جنوبی است. گرچه زعفران در استان های دیگر نیز کشت می شود ولی پایتخت آن قاینات است و قاین تولید بهترین زعفران را دارد.

زعفران گل بسیار حساسی است که بعد از برداشت حتما باید پر شود (کلاله از گلبرگ ها جدا شود) و از همه مهمتر اینکه برداشت آن قبل از اینکه غنچه آن باز شود باعث عطر و طعم بهتر آن می شود و همین کار را سخت تر می کند.

اما به دلیل نبود برنامه ریزی مدون برای کسب بازار و ضعف سیاست گذاری باعث شده این محصول استراتژیک کمترین ارزش را داشته باشد و درآمد آن در جیب تجار سایر کشورها برود.

زعفران آنقدر با ارزش است که فروش آن به صورت گرم و مثقال می باشد ولی اتفاقی که در صادرات رخ می دهد این است که صادرات آن به صورت کیلویی و فله ای و بدون هیچ گونه بسته بندی خاصی انجام می گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی درباره میزان تولید زعفران در خراسان جنوبی بیان کرد: سالانه نزدیک 300 کیلوگرم قرص زعفران، 2300 کیلوگرن پودر، 2 تن عصاره و تقریبا چهار هزار لیتر نوشیدنی زعفران در خراسان جنوبی تولید می شود.


برداشت زعفران


وی اضافه کرد: فرآوری زعفران عقب ماندگی های زیادی دارد و فرآوری و صادرات محصولات نیازمند حمایت ملی است.

به گفته غلامرضا قوسی خراسان جنوبی رتبه اول کیفیت زفعران و بعد از خراسان رضوی ، رتبه دوم تولید زعفران در کشور را دارد ولی خرده مالکی باعث شده صادرات این محصول از مبدا صورت نگیرد و تعرفه بالای صادارت کشورهای هندوستان که یکی از پرمصرف ترین کشورهای استفاده کننده زعفران است، بازار آن در دست سایر کشورها قرار گرفته است.